Schmallenbergvirus – inga rapporter om smittade människor

I Tyskland, Holland och Belgien påträffades i slutet av 2011 ett nytt virus hos får, getter och nötkreatur. Viruset fick namnet Schmallenbergvirus, efter den ort där det först identifierades och till dags datum har viruset påvisats I djurbesättningar i flera europeiska länder, inklusive Sverige. Infektionen hos vuxna djur är övergående och inga dödsfall finns rapporterade, men vid infektion hos dräktiga djur kan viruset överföras till fostret med missbildningar och dödfödsel som följd.

Analys av virusets arvsmassa visar att det tillhör släktet Orthobunyavirus inom familjen Bunyavirus, en familj som innehåller virus som primärt sprids via vektorer, såsom myggor, knott eller fästingar. Det är ännu inte känt hur Schmallenbergviruset sprids, men i Danmark har viruset kunnat påvisas i svidknott av forskare vid det danska veterinärinstitutet DTU.

Även om det ännu inte går att utesluta att människor kan infekteras av Schmallenbergvirus finns det inga rapporter om att människor som arbetat nära infekterade djur skulle ha infekterats eller utvecklat sjukdom. I en nyligen genomförd studie, utförd vid Robert Kochinstitutet i Tyskland, kunde man visa att fårfarmare som kommit i kontakt med infekterade djur inte infekterats av viruset.
Tester för antikroppsanalys för såväl veterinärt som humant bruk finns nu tillgängliga i Europa.

För mer information om Schmallenbergvirus och den svenska beredskapen på veterinärsidan läs gärna mer genom att klicka på länkarna i högermenyn.

Uppdatering 2013-05-13

Statens veterinärmedicinska anstalt har under 2013 gett ut ett temanummer om Schmallenbergvirus, där man också redovisar resultat från svenska undersökningar – ladda ner temanumret som PDF här.

Kontaktperson SMI: Sirkka Vene

Uppdaterad 2013-05-13 16:16